Лили Иванова: Всичко, което съм постигнала, е с достойнство и без клакьори
16.09.2012 I Николай Москов
– Лили, издайте тайната на какво се дължи жизнеността ви?
– Няма тайна. Господ го решил – дух, ген, характер.
– На 22 ноември хвърляте голямото предизвикателство – български певец да изнесе самостоятелен концерт в зала “Арена Армеец” с капацитет над 12 000 души. Пели сте на препълнени стадиони, но днес всеки от поп гилдията се оплаква, че не се слуша БГ музика. Какво означава за вас този галаконцерт в зала “Арена Армеец”?
– Не обичам да се оплаквам. Гледам си работата и търся нови и нови предизвикателства. Това е.
– Пословичен сред музикантите е усетът ви в изграждането на екип, с който работите – доверието, интуицията, уроците, които показвате. Каква е рецептата на този вид самоменаджиране?
– Човек трябва да е наясно какво иска да постигне и какво може. Щастлива съм, че вече 9 години имам до себе си музиканти като Огнян Енев, Бисер Иванов и Орлин Цветанов, които са ми показали, че мога да разчитам на тях.
– Близки до вас казват, че имате заразителна страст за работа и взискателност, но от себе си изисквате най-много. Вярно ли е?
– Трябва да попитате тях. Ако е така, това може само да ме ласкае.
– Поканили сте най-добрите днешни музиканти, те са възхитени от професионализма ви, а вие какво мислите за тях?
– Поканата за този проект в зала “Армеец” дойде от Валери Николов – един истински ценител на музиката. Харесах идеята, но подобна изява изисква много сериозна работа и наистина добри музиканти. Имах опита си с големи оркестри в чужбина и винаги съм искала да мога да направя и тук такъв голям концерт като в зала “Армеец” на 22 ноември. Започнах да работя по идеята. При едно от вижданията ни с цигуларя Васко Василев му споделих какво мисля и той помогна за изчистването на концепцията под името Grand Li Orchestra. Сега съм щастлива, че Живко Петров, чието дело са аранжиментите, е събрал елита на българската музика. Благодаря на певеца Стоян Захариев за прекрасната организация за последните 2 концерта в летните театри на Варна и Бургас.
– Не се ли изкушавате да направите дует и с цигуларя Васко Василев от Ковънт Гардън?
– Едно по едно. Няма да издаваме четата.
– Как живеете днес извън сцената, как минава един ваш ден – пазаруване, разходка, четене, гледане на телевизия, пеене, ексурзии – как?
– Без много шум и забавления. Обичам тишината. Тя ме зарежда. Не съм от хората, които отиват в шумната тълпа, за да заглушат собственото си мълчание.
– Спомняте ли си първия хононар?
– 8 лева – мога ли да го забравя?!
– Колко концерта направихте после?
– Много. Никога не съм спирала да работя.
– Какво бе детството ви?
– Безгрижно и щастливо.
– За родителите ви сигурно решението е било сериозен удар – да изоставите толкова сериозна и хуманна професия и да станете певица.
– В началото не бяха във възторг от решението ми, но после бяха щастливи.
– Кой ви открива за голямата сцена?
– Няма откриватели, въпреки изкушението на много хора да се самоопределят като такива. Аз само бих ги попитала защо не откриха и някой друг след мен…
– Кога дойде първото ви голямо признание?
-Първото ми признание дойде от Румъния, когато музикалната компания “Електрекорд” ми предложи да запиша албум с най-добрите румънски джаз музиканти.
– Печелите “Братиславска лира” с “Адажио” на Ангел Заберски, с когото имате доста шлагери. Но като беше жив, композиторът се оплака, че в Барселона две години по-късно печели песента “Да вярвам ли”, но за композиция, а не за изпълнение. Въпреки това наградата вземате вие и се стига едва ли не до съд. Какво се случи всъщност?
– Най-добре да проверите сами в архивите на конкурса къде е истината.
– Кой е най-силният ви период?
– Не съм спирала да работя. Всичко, което съм постигнала, е с достойнство и без клакьори. С взискателността, която имам, всеки период е силен. Научила съм много от моя съпруг Иван Пеев.
– Каква беше според вас Людмила Живкова? А баща й?
– Имам добри впечатления и от двамата. Намирам идеята на Людмила Живкова за асамблея “Знаме на мира” например за една от най-смислените перспективи за развитието на българската култура.
– Почти не се знае за периода ви в ГДР, а вие пеете там 5 години и имате над 1600 участия. Какво ви отнесе в друга страна на върха на славата у нас?
– Лошото отношение на някои хора у нас. Доказах, че мога да започна от нулата – някъде, където никой не ме знае. Никога не съм се страхувала от трудности
– Какво ви провокира през 2002 година да се снимате в еротична фотосесия за първото българско издание на Playboy?
– Реших, че мога да си го позволя.
– Три книги описват живота ви – “Просто Лили”, „Лили. Един живот, една съдба…” и “Истината”. Кое доведе до това и коя е автентичната?
– Автентичната е единствено “Истината” и е под редакцията на Мартин Карбовски. Жълтите измислици за мен нямат никакво значение.
– Шумни разводи и шумни скандали с композитори и приятели бележат кариерата ви?
– Скандалите не са предизвикани от мен. Аз просто се оттеглям и за мен тези хора престават да съществуват.
– Намират ви са стисната. Каква е истината?
– Истината е, че съм щедра.
– Вие избягвате сякаш въпроси, засягащи други хора, и предпочитате само такива, които ви засягат лично. Вярно ли е?
– Обичам въпроси, които се отнасят до сцената, а не до личния ми живот.
– Вярно ли е, че не обичате определенията за вас, включително комплиментите?
– Всеки комплимент е приятен, но не харесвам определенията клишета за себе си.
ВИЗИТКА
Лили Иванова е родена на 24.4.1939 г. в Кубрат, записана е с името Лиляна Иванова Петрова. Има 3 сестри, но две умират от скарлатина. На 8 години й купуват първия акордеон. Пее и в училищния хор.
1952 г. В Русе печели златен медал на републиканското по художествена гимнастика.
1956 г. Учи в Медицинския колеж във Варна.
1956-1957 г. Пее в непрофесионални състави.
1959 г. Започва работа в болница в Кубрат, хористка е в читалището. За две седмици пее в цигански оркестър и решава да потърси професионално развитие в София.
1960 г. Присъединява се към трупа на държавен хонорар, но скоро я напуска, напуска и работата си в болницата.
Сключва първия си брак с д-р Георги Павлов и заживяват в Перник.
1962 г. Включена е в концерта на Вили Казасян и състава му “Студио В” в зала “България” като подгряваща певица.
1963 г. Йосиф Цанков композира първата й песен “Събота вечер”, която става хит.
1964 г. Развежда се и се мести в София. Поканена е за подгряваща певица на концерта на шведската рок певица Джейн Сверт и групата “Северните тигри” в зала “Универсиада”. Започва със собствена група.
Прави успешно турне в Румъния и записва плоча с 8 парчета Lili Ivanova – Recital
Забелязана е и от “Балкантон”, където се запознава с пианиста Иван Пеев. На 15.3.1965 г. сключват брак и заминават на турне в СССР.
1966 г. В Братислава изпълнителката печели първия си международен конкурс с 3 награди “Златен ключ” за най-добър изпълнител, мелодия и текст.
1967 г. “Балкантон” издава втората й плоча “Малката улица”. Следва турне в Куба.
1969 г. Излиза албумът “Камино”. Печели “Трофеят на Мидем” за над 1 млн. продадени копия.
1970 г. Печели “Златна плоча” на фестивал в Атина. Снима филм с 12 песни в Лисабон. Изнася концерт в Рио де Женейро, пее в Япония и в Турция.
1973 г. Записва песните “Вечност” и “Панаири”. Печели голямата награда на фестивал в Чили.
1974 г. Първият й биографичен филм “Аз съм Лили”. Омъжва се за третия си съпруг Янчо Таков. Кумуват им Людмила Живкова и Иван Славков.
1975 г. Развежда се с Янчо Таков. Запознава се с певеца Асен Гаргов, с когото има лична и професионална връзка. Правят турнета в СССР и Израел.
1976 г. Записва албумите „Стари мой приятелю” и “Танго”.
1978 г. Излиза дуетният й албум с Асен Гаргов “Животът ни събира, животът ни разделя”.
1981-1989 г. записва общо 7 албума, сред които: “Щурче”, “Сърцето те избира”, “Лили 86”
1984-1991 г. Пее в Германия, има над 1600 участия в ГДР.
2002 г. Снима еротична фотосесия за първото БГ издание на Playboy.
2006-2009 г. излизат две нейни биографии -“Просто Лили” и “Лили. Един живот, една съдба…”. Не признава нито една.
На 9.1.2009 г. е концертът й в зала “Олимпия” в Париж. Излиза биографията й “Истината”, а след година и албумите “Този свят е жена” и “В името на вярата”.
На 22 ноември 2012 г. Лили Иванова отново ще бъде първият български изпълнител със самостоятелен концерт в зала „Арена Армеец” (капацитет над 12 000 души) – най-важното събитие за българската музикална сцена през 2012 г. под акомпанимента на водещи български поп, рок и джаз музиканти, както и специална щрайх формация, обединени от името Grand Li Orchestra (“Гранд Ли Оркестра”).
Лили Иванова има 35 издадени дългосвирещи албума, 29 сингъла и над 11 000 концерта.