Това, да си признаем, е шок и за част от българите, но американците също с изумени, че в голяма част от европейските градове магазините не работят в неделя, на места включително и хранителните.
“Бяхме наели апартамент, но нямахме никаква храна. В неделя отидох да купя нещо за закуска до близкото магазинче, но се оказа, че не работи! Стояхме гладни и се наложи доста да обикаляме, докато намерим отворена пекарна”, споделя препатила туристка.
“Неделя е свещена – не задължително в религиозния смисъл, но като свободно време. Качихме се на влак в провинцията в Германия този ден и навсякъде беше пълно с хора, които се разхождаха, ловяха риба или играеха с децата си”, казва друг посетител на Европа.
Освен това няма “Уолмарт”. А в подобните на веригата европейски варианти няма скутери за придвижване, които да ползват, например от прекалено пълни хора, които са трудноподвижни.
“Как да се придвижи 150-килограмовата ми баба из магазина? Да ходи ли?”, възмущава се американец.
Често американците прекосяват Атлантика за по-дълги, няколкоседмични обиколки на Европа, които може да включват няколко страни. За хора, които идват от голяма страна, в която всички говорят един и същ език и имат почти една и съща култура, Старият континент е доста объркващ. Част от държавите са по-малки и от най-малкия американски щат, но пък всички имат различен език и култура.
Де не говорим, че има и страни, в които говорят няколко официални езика.
Другото, което ги учудва, е масовият обществен транспорт и най-вече че с влак може да се пътува от държава в държава – нещо немислимо в Америка.
За капак много страни с различни правила в малък континент води и до допълнителни обърквания – ако във Франция, например, е редно хората да поздравят, като се целуват по бузите. И тъкмо свикнеш с този странен обичай и се окаже, че в съседна Германия това е недопустимо.
Също в Германия, установява друг турист, възрастните хора изглеждат груби и не отговарят на усмивка или на “Добро утро”.
“Но ако ги попиташ съдържателен въпрос – например как да стигнеш до музея, те ще отделят 15 минути, за да ти обяснят най-бързия път до там, също и най-красивия, ще ти кажат, че музеят не нищо особено и по-добре да отидеш в еди-кой си друг, как да стигнеш до по-добрия и къде баба им е живяла преди войната”, споделя потребител.
Футболът също е доста странен в очите на американците. Посетител на Италия е изумен, когато си купува билет за мач и на гишето го питат за кой отбор е, за да знаят в кой сектор да го пратят. И съвсем се изумява, че по време на мача хората хвърлят фойерверки, а за финал следва меле.
Естествено, обърнато е внимание и на това, че под футбол европейците разбират неправилната игра – “ритат малка топка в рамките на игрално поле и дори не бива да я хващат с ръка”.
Колкото и да са субективни, повечето класации и форуми са категорични – най-груби са хората във Франция. Освен че не желаят на говорят на език, различен от техния, французите искрено вярват, че целият свят трябва да владее френски.
Масово туристите се оплакват, че сервитьори и продавачи са груби и високомерни, не е изключение на улицата да кажат нещо за майка ти, ако питаш къде е гарата, а най-зле, естествено, е положението в Париж.
Къде са най-груби към туристите
Лошото отношение не е запазена марка на нашите ширини
Не навсякъде има климатици, дори в хотелите, а начинът за смяна на температурата е – о, боже! – е отваряне на прозорците.
Освен това не всички хотели имат асансьори, особено тези в по-стари сгради (“те са на 200 години и никой не му прави впечатление!”). А ако имат, е “комично малък” или много бавен. Няма и лед, нито дори машини за такъв по коридорите.
А ако наемете апартамент, не очаквайте в кухнята му да има огромен хладилник, нито печка с американски размери, съветва блогър. Друг допълва, че цялата кухня би могла да е колкото хладилник в средностатистически американски дом.
Но пък нито в апартамента, нито в хотела има насекоми, въпреки скандалната липса на мрежи на прозорците, установява американец в Англия. Той – като човек от Мичиган, бил много притеснен какво ще налази в стаята му без защитата на мрежата, но с изумление открил, че “в Англия няма насекоми” – след като за цял месец през прозореца влязла само една муха.
Душовете и баните в Европа са много малки и почти няма как да се изкъпеш без да се удряш във вратата, недоволстват други.
Американците откриват с голямо неудоволствие, че в Европа автоматичната скоростна кутия е по-скоро изключение. И че се налага ръчно да сменят скоростите.
Положението става още по-лошо във Великобритания, където целият път е наобратно и се кара в грешната посока. Е, за това поне можем да ги разберем.
Заради лесното минаване на граници и многото страни, шофирането има още един недостатък – различните правила за движение по пътя. В Германия може да няма ограничения по магистралите, но в останалите страни не е така и следват глоби, се е уверил един американец.
И тъй като в Европа всичко е малко, друг човек се възмущава, че няма ограничения колко близо може да минават колите край хора и сгради. “Шофьор на автобус ще се спусне по тясна павирана улица, а между автобуса и паркиралите коли, стените, древните монументи и играещите деца ще има около сантиметър”, споделя наблюдения американец.
Освен това в Европа може да се ходи! В градовете може да си пеша през цялото време и навсякъде, а в САЩ смятат, че някой, който ходи 20 минути, е луд, оплаква се някой, на когото идеята за ползва краката си му е допаднала.
Тоалетната хартия е твърда, не като многопластовата мека хартия в САЩ, предупреждава сънародниците си блогърка. Според нея това се дължи на старите сгради със съответната канализация, които просто не позволяват там да се изхвърля много хартия.
Нещо, от което европейските могат да се поучат обаче, е учудването на американците, че в повечето градове тук или няма обществени тоалетни, или и да има, са платени, дори и на гарите.
В Америка има безплатни тоалетни в парковете и е напълно нормално да влезеш в ресторант или магазин и да ползваш тоалетната, без да купуваш нищо.